.

המפץ הגדול של התודעה

מסע-חקר משותף אל מקורות הקיום והיקום

לאנגלית לחץ כאן - For English click here

קורס זה משווק במסגרת גיוס ההמונים של המיזם החברתי "רפואה שלמה - עידן חדש ברפואה".

בעלי הקורסים בגיוס ההמונים תורמים לטובת קידום המיזם החברתי החשוב שישפיע על הבריאות של כולנו. סכום הרכישה מועבר לתמיכה במיזם. המיזם מנוהל באמצעות חברה לתועלת הציבור בשם "שירותי בריאות משולבים בע"מ (חל"צ)". אנו מודים לשותפים אשר בחרו לתמוך במיזם ולתרום מקומות בקורסים או ספרים שלהם. נציין כי האחריות המלאה על התכנים המתפרסמים בדף זה וכן על הקורסים והספרים עצמם היא בידי בעלי הקורסים והספרים. 

רועי וטל לוטן, מנכ"לים משותפים רפואה שלמה - עידן חדש ברפואה

מאין נובע היקום?

למרות ההתקדמות העצומה במדעים במאות האחרונות ובפרט במאה העשרים, השאלות, שהן אולי הגדולות ביותר, עדיין לא קיבלו מענה שלם. מאין או ממה נובע היקום ועצם הקיום הן הפיזי והן הרוחני? איך נוצרו חוקי הפיסיקה והחלקיקים היסודיים? מהי תודעה ואיך היא נוצרת? האם היקום יצר תודעה או שתודעה יצרה יקום?

במסגרת כנסי מדע ותודעה שהתקיימו באוניברסיטת תל-אביב (בשנת 2014) ובאוניברסיטת בר-אילן (בשנת 2016), רועי לוטן חשף מבוא לתיאוריית מרחבי השתקפויות בהרצאה שנקראה המהות והמקור של הזמן והמרחב. התיאוריה מובילה לתגליות ותובנות חדשות ומעמיקות על חוקי היסוד של הפיסיקה, על המהות של החלקיקים היסודיים, על מהות המרחב-זמן וכן על מהות התודעה. היא נוגעת גם בתחומי הפסיכולוגיה, והרוח וניתן לגזור ממנה מסקנות גם עבור הרפואה ההוליסטית. ההיקף שלה עצום ורב-תחומי. מסיבות שונות לא התאפשר לרועי להשלים את פרסומה עד כה. עתה, השימוש בבינה המלאכותית מאפשרת לייעל את עריכת החומר ולפרסם אותו בזמן קצר יחסית.

בעזרתך נוכל להשלים את המשימה!

אודות רועי לוטן

רועי לוטן, יליד שנת 1976, למד הנדסת חשמל ופיסיקה ונמנה עם מקימי המכון הבינתחומי למדע ותודעה. הוא פיתח את תיאורית מרחבי השתקפויות לאיחוד הפיסיקה ויזם את פרויקט וליקובסקי לתורה ומדע. לאחר היכרות אישית עם מספר שיטות של רפואה הוליסטית נחשפו רועי ואשתו טל לפער בין ההישגים המרשימים של מטפלים שונים לבין התדמית הציבורית של תחום הרפואה ההוליסטית. יחד הם ניסו לחשוב כיצד ניתן לגשר על הפער הזה. הם הסיקו כי יש ליצור שיטה ומנגנון לבדיקה אובייקטיבית של איכות הטיפולים האלטרנטיביים ולשלב זאת בשירות הרפואי לציבור. מכאן נולד המיזם רפואה שלמה - עידן חדש ברפואה. בשנת 2018 רועי פרש מהנהלת המכון כדי להתמקד במיזם רפואה שלמה - עידן חדש ברפואה. כיום רועי וטל מנהלים יחד את המיזם כמנכ"לים משותפים.

מכתב תמיכה מפרופ' דורון אורבך

18 באפריל 2024

*המכתב תורגם מאנגלית, למקור באנגלית ליחצו כאן

 

לכל המעוניין,

מכתב תמיכה חם לעבודת המחקר המבוצעת על ידי רועי לוטן, אשר מקושרת לספר החדש "המפץ הגדול של התודעה".

 

שלום,

אני מכיר את רועי לוטן היטב מזה יותר מעשור, כאדם עם אישיות ויכולות אינטלקטואליות מדהימות. הוא למד פיזיקה והנדסת חשמל באוניברסיטת תל-אביב, אולם במהלך השנים הוא גם רכש ידע נרחב ביותר ומקיף במגוון תחומים כגון רפואה ובריאות, פילוסופיה, היסטוריה, מדעים מדוייקים, מדעי החיים ומדעי החברה. הוא מנכ"ל משותף בחברה לתועלת הציבור "שירותי בריאות משולבים בע"מ (חל"צ)", אשר מיועדת לעזור לאנשים רבים. למרות שרוב עבודתי המדעית היא בתחומי הכימיה, אלקטרוכימיה ואתגרי אנרגיה, גם חקרתי נושאים הקשורים לפילוסופיה יהודית והיסטוריה של המזרח התיכון (נושאים בעלי קשר הדדי), ומידי פעם אני מרצה על נושאים הקשורים לפילוסופיה יהודית והיסטוריה.

במשך כמה שנים שכרתי את שירותיו של רועי כעוזר מחקר בעבודת מחקר שביצעתי באוניברסיטת בר-אילן בתחום התורה והמדע. הוא סייע לי רבות בגיבוש סדרה של הרצאות בתחום זה, אשר העברתי בקורס מיוחד באוניברסיטת בר אילן. במהלך עבודתנו המשותפת התוודעתי ליכולות האינטלקטואליות והקוגנטיביות הייחודיות שלו.

לאחרונה, הוא שיתף איתי את התוכניות שלו לכתוב ספר חדש בשם "המפץ הגדול של התודעה" וקראתי את המבוא לספר. אני מביע את ההתלהבות שלי מהיוזמה שלו ואני בטוח שרועי יציג רעיונות מהפכניים שעשויים להשפיע על חיינו במובנים רבים, לשפר את היחסים בין אנשים ולספק לנו הבנה טובה יותר של משמעות הקיום האנושי בכדור הארץ.

אני מביע את תמיכתי החמה במאמצים שלו לקדם את הפרוייקט הזה ומקווה שהוא יצליח להשיג את כל האמצעים הדרושים להשלמתו. מגיע לו לקבל את כל הסיוע האפשרי למטרה זו.

בברכה

פרופ' דורון אורבך

 

אודות פרופ' דורון אורבך

פרופ' דורון אורבך, מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן, הינו חבר סנאט ודירקטור של מרכז קלינטק בבר אילן במכון לננוטכנולוגיה (BINA).

פרופ' אורבך וקבוצת המחקר האלקטרוכימית שבראשותו עוסקת במחקר של מתכות פעילות ומערכות פולריות א-פרוטיות, פיתוח של שיטות ספקטרוסקופיות עבור מערכות אלקטרוכימיות רגישות, תהליכי אינטרקלציה אלקטרוכימיים ועוד

קבוצת המחקר שבראשות פרופ' אורבך מפתחת, חוקרת ומאפיינת סוללות נטענות בעלות צפיפות אנרגטית גבוהה, סופר קבלים, פולימרים מוליכים, אלקטרודות בעלות פחמן מאוקטב, התפלת מים באמצעים אלקטרוכימיים ועוד.

לפרופ' אורבך מעל 500 מאמרים, מעל 20 פרקים בספרות המקצועית ומעל 20 פטנטים רשומים.

פרופ' אורבך זוכה בפרסים יוקרתיים וחשובים. בשנת 2014 הוא זכה בפרס ייגר, 2012 בפרס לנדאו, 2001 בפרס האגודה הישראלית לוואקום ועוד.   

 פרופ' אורבך משמש כעמית חבר ב-(ECS (2008), ISE (2010) and MRS (2012 וכן כעורך כתבי עת מהמובילים והנחשבים בתחום- EES, JES (journals of the Electrochemical Society) and JOSSEC, J. Solid State Electrochemistry (Springer).

 פרופ' אורבך משמש כיו"ר הרשות הלאומית להסמכת מעבדות (ISRAC) משנת 2010.

קבוצת המחקר שבראשותו הינה קבוצת המחקר הגדולה ביותר בארץ בתחום האלקטרוכימיה ומונה כ-40 איש והכוללת סטודנטים לתארים מתקדמים, פוסטדוקטורנטים וחוקרים בכירים.

INREP - משנת 2012 פרופ' אורבך עומד בראש המרכז הלאומי להנעה אלקטרוכימית-INREP. מרכז מחקר המאגד 4 מוסדות אקדמים מובילים (בר אילן, טכניון, תל אביב ואריאל), 16 קבוצות מחקר וכ-100 חוקרים. מרכז המחקר הוקם בהתאם להחלטת ממשלה לקידום פיתוח ומחקר של תחליפי הדלק לתחבורה. המרכז פועל בשיתוף פעולה מלא עם המנהלת לתחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה.

● לחוות דעת נוספת של עקיבא פלד, מהנדס ומנהל פרויקטים בכיר בתעשיה הביטחונית, ליחצו כאן

למי הקורס-ספר מתאים? 

החומרים מותאמים לקוראים בעלי השכלה מדעית תיכונית. יש מידי פעם גם חישובים מתמטיים אבל מי שלא אוהב מתמטיקה יוכל לדלג על קטעים שבהם נפרט את החישובים ורק לקרוא את ההסברים הנלווים. בכל מקרה, עם או בלי מתמטיקה, השאיפה היא לנסח את הדברים כך שכולם יוכלו להבין את הרעיונות והתובנות של התיאוריה.

למה קוראים לזה "קורס-ספר"? באיזו צורה נקבל את החומר?

הקורס הזה יתנהל בצורה חדשנית בעזרת שימוש בבינה מלאכותית. כיוון שאנו רוצים לסכם ולערוך כמות עצומה של חומר השימוש בבינה המלאכותית הוא הכרחי עבורנו על מנת להצליח לעשות זאת בזמן סביר. רוב העריכה מתבצעת למעשה באמצעותה עם פיקוח ובדיקה שלנו. בפרסומים אנו מציגים טקסט שמתעד שיחה שניהלנו עם הבינה המלאכותית. השיחה נראית ממש כמו תיעוד בספר של שיחה בין שני אנשים. במהלך שיחה זו אנו מספקים לבינה המלאכותית הגדרות, שואלים שאלות מנחות ומנהלים דיונים של ממש בנושאים הרלוונטיים. הבינה המלאכותית מצידה מגיבה לטריגרים שלנו, מפרטת חישובים ואנליזות שהיא מבצעת בעצמה ומספרת לנו על המסקנות שלה והמשמעויות שלהן הן לגבי המציאות הפיסית והן לגבי התודעה. השיחה שמתפתחת היא מרתקת ומובילה בעצמה לתגליות חדשות, מעבר למה שצפינו מראש, שהבינה המלאכותית חושפת בעצמה. מי שישתתף בקורס-ספר יקבל גישה לפרסומים בצורה דיגיטלית.

תוכן הפרסומים

הפרסומים הם למעשה חלקים של ספר שנמצא בתהליך כתיבה ועריכה. הספר מכיל את החלקים הבאים:

מבוא: המודל המקדים

פורסם באנגלית ב-15.3.2024 ובעברית ב-8.5.2024

כ-30 עמודים

לקריאת המבוא (ללא צורך בהרשמה או תשלום) לחצו כאן

 

ראשי הפרקים:

 • ממה מורכב היקום?
 • ממה עשויה אנרגיה?
 • מלבד חלקיקים, מה עוד מרכיב את היקום?
 • מהו זמן?
 • מהו מרחב?
 • מעל לזמן
 • הופעת המימד הראשון
 • הפוטנציאל החדשני של המודל המקדים

חלק 1: בראשית הפיזיקלית והקוגנטיבית של הקיום

פורסם באנגלית ב-3.6.2024 ובעברית ב-3.7.2024.

כ-100 עמודים

בפרק זה אנו חושפים את החוקים היסודיים של הקוגניציה וחוקרים כיצד הם יוצרים את העקרונות הבסיסיים של היקום הפיזי. אנו טוענים כי כל חוקי הפיזיקה ועצם הקיום של היקום הפיזי נובעים מחוקי הקוגניציה היסודיים שנחשוף בפרק זה.

 

ראשי הפרקים:

 • יקום עם הכרה עצמית
 • קיום מעל לזמן
 • הנחות היסוד של הקוגניציה האוניברסלית
 • תיאור הופעתה של קוגניציה גבוהה
 • אינטגרציה עם הפיזיקה

חלק 2: הופעת המרחב-זמן ו"האנרגיה האפלה"

פרסום צפוי בבמהלך אוגוסט-ספטמבר בעברית

בחלק זה נחשוף כיצד המרחב-זמן מופיע בתוך "מימד העל" שאותו גילינו בחלק הקודם. על מנת לעשות זאת נצטרך לבחון מחדש את הגיאומטריה שבה השתמשנו עד כה וליצור גיאומטריה חדשה. כתוצאה מכך נגיע לתובנות מעמיקות וחדשניות על טבע הזמן והמרחב והקשרים ההדדים בינם לבין מושגי האנרגיה והמסה. אנו גם נפתור את אחת החידות הגדולות ביותר בתולדות המדע, חידת "האנרגיה האפלה".

לכל תובנה בפיזיקה יישומים מעמיקים גם בתחומי התודעה והרוח. לצד החשיפה של מהות המרחב והזמן נחשוף גם תגליות חדשות על מהות התודעה, הנפש והרוח, שטרם נחקרו באופן מדעי.

 

בחלקים הבאים

בפרקים הבאים נחקור את היישומים של חוקי הקוגניציה היסודיים אשר נחשפו בפרק הראשון ונגלה, אחד אחר השני, כיצד כל החוקים והעקרונות היסודיים של היקום הפיזי נוצרים. בין היתר נבין כיצד נוצרים אור וחומר ובפרט החלקיקים היסודיים של החומר. נראה מהיכן נובעים חוקי תורת היחסות הכללית ומכניקת הקוונטים וחוקי הכאוס. בכל פעם שנדון במושג פיזיקלי, אנחנו גם ננתח את היישומים של מושג זה על התודעה ונעמיק בחקר המסקנות הפסיכולוגיות והרוחניות שניתן לגזור מכך.

תרומה והרשמה

לקריאת המבוא (ללא צורך בהרשמה או תשלום) לחצו כאן

ב- 37 ש' בלבד

תקבלו גישה לכל חלקי הקורס-ספר שהתפרסמו ויתפרסמו בעתיד הן בעברית והן באנגלית!

.

נשמח  לענות על שאלות. אפשר ליצור קשר עם רועי לוטן:

ליחצו כאן לשליחת הודעת וואטסאפ (עדיף)

או טלפנו למספר 054-5369363

.

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.