.
רפואת יתר - בריאות בוחרים בתבונה

כאן תוכלו לתמוך במיזם חברתי חשוב ולהרוויח!

מוצר זה משווק במסגרת החנות האינטרנטית של המיזם החברתי "רפואה שלמה - עידן חדש ברפואה".

בעלי המוצרים בחנות זו תורמים לטובת קידום המיזם החברתי החשוב שישפיע על הבריאות של כולנו. 20% מסכום כל רכישה של הספר "רפואת יתר" מועבר לתמיכה במיזם. המיזם מנוהל באמצעות חברה לתועלת הציבור הרשומה כמוסד ללא כוונת רווח בשם "שירותי בריאות משולבים בע"מ (חל"צ)".

הנהלת המיזם מודה לבעלי המוצרים אשר בחרו לתמוך במיזם. עם זאת עלינו להדגיש כי האחריות המלאה על התכנים המתפרסמים בדף זה וכן על המוצרים עצמם היא בידי בעלי המוצרים.

רועי וטל לוטן, חברי הנהלת "רפואה שלמה - עידן חדש ברפואה"

 

 

רפואת יתר. בריאות בוחרים בתבונה.

ספר חובה עבור כל מי שאי פעם נתן או קיבל עצה רפואית

ד"ר מלקולם קנדריק

 

תקציר:

אם קפה טוב לך? האם נקניקיות יהרגו אותך? האם צריך להימנע מסוכר, שומן, מלח או כולם ביחד?

קבעת כבר תור למשטח צוואר הרחם? שוקלת קיצור קיבה? לוקח סטטינים כמו ילד טוב?

או שאולי עדיף שתתעלמו מההפגזה חסרת הרחמים של עצות רפואיות ותזכרו שאף אחד לא יוצא מהחיים בחיים...

ד"ר מלקולם קנדריק הוא רופא משפחה ששנים חשב שהוא עושה רק טוב לפציינטים, עד שהתחיל לשאול שאלות...

בטקסט מבריק ומצחיק בטירוף הוא לוקח איזמל ומנתח עבורך את עולם המידע הרפואי, לשיקולך.

הוא חושף את הטריקים המשמשים להצגת סיכון קטנטן כעצום, לתמרון מחקרי תרופות ומשמעותם, לעיוות נתונים ולהפחדת הציבור, כדי שנעשה את מה שמכניס בדרך כלל הכי הרבה כסף.

אחרי שתקראו את הספר הזה תדעו למה להאמין וממה להתעלם, ולא פחות חשוב- מה לשאול את הרופא.

ספר חובה עבור כל מי שאי פעם נתן או קיבל עצה רפואית

המלצות רופאים:

ד"ר דן קרת: "קוראים יקרים, לפני שאתם נוטלים תרופות לאורך זמן, כדאי שתקראו ספר זה. הוא יראה לכם את הדרכים המעוותות שבהן מציגים תועלת של תרופות... אז במי לבטוח אחרי מסע הספקנות הזה? גם על כך ד"ר קנדריק נותן תשובה... הקשיבו לאנשים שאין להם קשר לתעשיית התרופות או לכל גוף מסחרי אחר. עקבו אחרי הספקנים... שימו לב לאלה שמוכנים ללכת נגד הזרם ולהתעמת עם המומחים"

ד"ר עופר שחר: "בכישרונו הרב, בשפה קלה ומלאת הומור בריטי משובח, מצליח קנדריק להראות שהרוב המכריע של ה"אמתות" שכולנו פשוט יודעים שהן נכונות, למעשה מבוסס על מחקר רעוע, תאוריות שמעולם לא הוכחו ולעתים קרובות על לא כלום. גם אם זה לא כלום מאוד מרשים, מבוסס, הגיוני וידוע לכולנו, ברגע שבוחנים אותו לעומק הוא מתפרק כמו מגדל קלפים... אחד הספרים שישנו את המחשבה שלכם על טוב ורע בעולם הרפואה, למי להאמין וממה להתעלם"

 

להמלצות אנשי מקצוע נוספים לחצו כאן

 

אריק בלום ממליץ:

איך לברור עצות רפואיות מתוך דברי הבל רפואיים
ד"ר מלקולם קנדריק, הוא רופא משפחה סקוטי, אשר בצורה אמיצה וחריגה החליט בספרו הייחודי לחשוף בפני הציבור הרחב את כל האמת על הרפואה המודרנית: ההונאה, האינטרסים והכסף הגדול שמאחורי המחקרים והמלצות רפואיות לכל אחד מאיתנו. הספר חשוב מאוד, אך אינו קל לקריאה.

"האם כל הניטור הזה ונטילת התרופות במשך כל החיים והאובססיה לגבי מזון בריא והתנהגות בריאה הפכו אותנו לבריאים יותר, מאושרים יותר ומאריכי חיים יותר? לא. לדעתי לא" (עמוד 17).

 

תודה מיוחדת לגיא בן-צבי, מנכ"ל ויועץ מדעי בחברה שלו ושל אשתו "אומגה 3 גליל", שבזכותו ובאמצעות מיזם גיוס המונים הספר החשוב הזה תורגם לעברית ויצא לאור עבור הציבור בישראל.

שם הספר במקור האנגלי הוא: Doctoring Data.

 

ד"ר קנדריק ממליץ לכל אדם לשאול בביקור אצל הרופא את 4 השאלות הבאות כדי להימנע מרפואת יתר:

1. האם אני באמת זקוק לטיפול?

2. עד כמה הטיפול בטיחותי?

3. מה יקרה אם לא אקח את הטיפול?

4. האם יש אופציות טיפול אחרות?

 

הספר עוסק בנושא החשוב ביותר בחייו של אדם: בריאות וחולי, והוא כתוב בשפה יפה ומשולבת בהרבה מאוד מידע וגם מתובלת בהרבה הומור, כמו הסיפור המוצג בפתיח על עדותה של מטופלת זקנה:

"מרפאת הנפילות הזאת היא שטויות. במה לעזאזל הם עוסקים? האם באמת משלמים לאנשים בשביל זה? הדביל שאל אותי אם יש לי מושג כלשהו מדוע נפלתי. אני בת 92, לכל הרוחות. בהתחשב בכמות הג'ין שאני שותה, הייתי נס מהלך אלמלא נפלתי!".

 

ד"ר קנדריק מעיד על מצב הזוי שבו קשישים בעידן המודרני נוטלים בממוצע עשר תרופות שונות בכל יום (חלקן שלוש או ארבע פעמים בשבוע).

הדבר נובע משינוי מדדים כמו רמת כולסטרול, שבשנת 1981 נחשבה לגבוהה מעל ערך 290 מ"ג לדציליטר, ואילו היום היא פחות מ- 200 מ"ג לדציליטר, והמשמעות היא שהרבה יותר אנשים מוגדרים כחולים, שהרי יותר מ- 80% מבני האדם נמצאים ברמה הזו או יותר.

הוא מצביע על מגמה דומה בנושא לחץ דם גבוה, רמה גבוהה של סוכר בדם ומדד עודף המשקל(BMI). ההנחיות מובלות על ידי חברות התרופות אשר מתעשרות משנה לשנה בזכות צריכת תרופות גבוהה. ההנחיות השונות הופכות כמעט את כל בני ה- 50 פלוס לחולים הזקוקים לתרופות קבועות...

 

החלק העיקרי של הספר עוסק בניתוח מחקרים מדעיים המוכיחים השפעה חיובית של בדיקות שונות לגילוי מוקדם של סרטן (כמו בדיקת הערמונית ופאפ), וכן מחקרים על השפעתם החיובית מאוד של תרופות כמו סטטינים (הפחתת כולסטרול ומניעת התקפי לב ושבץ מוחי), וד"ר קנדריק מוכיח שהמסקנות מטעות כתוצאה מחישובים סטטיסטיים מעוותים, שאף אחד לא מבין אותם מלבד מומחים בסטטיסטיקה.

זו דרכם של יצרני התרופות להתל בציבור הרופאים וגם בציבור הרחב.

"חברות התרופות משקיעות מאות מיליונים במחקרים קליניים מקיפים. הן נחושות להוכיח שהתרופה שלהם טובה יותר מכל תרופה אחרת או מפלצבו. לא מפתיע שרוב הזמן הם כנראה מצליחים בזה, גם אם צריך לשם כך למתוח את האמת..." (עמוד 31), והוא אומר בלשון עדינה שהחוקרים משקרים!

 

ד"ר קנדריק מראה כיצד המחקרים הרפואיים מציגים "מתאם" בין שני גורמים (בשר אדום גורם למחלות לב) אבל לא טורחים להדגיש שאין להם יכולת להוכיח "סיבתיות". רק מחקר אקראי מבוקר יכול להוכיח סיבתיות, אבל אין אפשרות לערוך מחקר כזה במחקרים רפואיים על בני אדם(הסבר מפורט בספר).

החוקרים משתמשים ב"סיכון יחסי" כדי להציג תוצאות טובות, ונמנעים להציג ערך חשוב יותר: "סיכון מוחלט", אשר מציג ממצא משמעותי יותר – מציג את האמת שהחוקרים מנסים להסתיר!

בכל המחקרים בנושא סרטן משתמשים במושג "הישרדות", שמשמעותה היוותרות בחיים לאחר חמש שנים. מבחינתו של ד"ר קנדריק מה שחשוב זה לבדוק "תמותה" ו"תוחלת חיים", וכאשר מתייחסים לפרמטרים הללו מתברר שכל הבדיקות לניטור מוקדם חסרות ערך. "לא אכפת לי אם הרופאים הללו רוצים להתעלם מן הממצאים. אני רק לא רוצה שהם יטפלו בחולים שלי או במשפחתי" (עמוד 88).

 

נושאים נוספים שד"ר קנדריק בחן לעומק הביאו אותו למסקנות הבאות – ביטול מיתוסים נפוצים: (רשימה חלקית , וכל אחד מהנושאים מתואר בפירוט בספר)

- אין הוכחה מדעית שיין אדום מגן מפני מחלת לב.

- אין הוכחה שהורמוני המין הנשיים מגנים על הנשים מפני מחלות לב: טיפול הורמונלי חליפי לא מועיל!

- אין הוכחה מדעית שכולסטרול גבוה הוא הגורם הסיבתי העיקרי למחלות לב: ישנם מאות גורמים נוספים.

- אין הוכחה מדעית ששום מגן ממחלת לב.

- אין הוכחה מדעית שירקות מבושלים מגנים ממחלת לב.

- אין הוכחה מדעית ששוקולד מריר מגן ממחלת לב.

- אין הוכחה מדעית שלחץ דם גבוה גורם להתקף לב או שבץ, אולי להיפך או שיש גורם נוסף אחר...

 

"המדענים מתחברים מאוד לרעיונות שהם מאמינים בהם" (עמוד 94), וכך מתרחש עיוות של המציאות, כאשר כל מדען מגן בחירוף נפש על ממצאיו, גם אם הם נוגדים את המציאות ואת הנתונים, וד"ר קנדריק מעיד על עצמו כמי שנרדף על ידי המדענים הזועמים על שהציג את האמת.

 

המסקנה מהמידע הרב המוצג בספר צריכה לעורר דאגה אצל כולנו: חברות התרופות שמרוויחות מיליארדים רבים מפיצות מידע מעוות תוך כדי פגיעה באיכות החיים של המוני בני אדם.

 

"אנשים מעל גיל 70 הנוטלים תרופות ליתר לחץ דם נמצאים כנראה בסיכון גבוה יותר לנזק מנפילה, כמו שבר צוואר הירך או פגיעת ראש לעומת אלה שאינם מטופלים בהן, כך נמצא במחקר" (עמוד 110).

 

מדוע הרופאים לא טורחים ליידע את המטופלים בתופעות הלוואי ההרסניות של תרופות?

(תופעות לוואי זכו למושג מדעי: "השפעות פליוטרופיות").

"תרופות ללחץ דם גבוה רחוקות מלהיות נטולות השפעות מזיקות: קרסוליים נפוחים, אין אונות, סיוטי לילה, קור בגפיים, עייפות, שיעול יבש, עליית סוכר בדם והרשימה נמשכת עוד ועוד" (עמוד 123).

 

ד"ר קנדריק מקדיש פרק לנושא: "רופאים עלולים לגרום נזק חמור לבריאותכם", והוא פונה לרופא שבדרך: "סטודנט יקר לרפואה. כ- 80% ממה שאתה עומד ללמוד לא מבוסס על שום ממצאים קליניים שהם. אשר לשאר, כ- 50% כה מוטה, עד שכדאי לך להתעלם ממנו. מתוך 10% הנותרים, כ- 50% יוכחו כשגויים בעתיד" (עמוד 269) – סיכום עגום ומפחיד מאוד על הידע הרפואי בעולם המודרני.

 

הספר החשוב הזה הוא ספר חובה לכל הרופאים ולכל מי שמופקד על בריאות הציבור במשרד הבריאות, והוא מומלץ מאוד גם לכל אדם שבריאותו חשובה לו - למי לא חשוב להגיע לאריכות ימים עם איכות חיים?

"יהיו מזונותיך תרופותיך - ותרופותיך מזונותיך" (היפוקרטס ו- 700 שנה אחריו : הרמב"ם).

 

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.