.

בואו ונשנה יחד את הרפואה בישראל!

אנו חוברים יחדיו, רופאים, פסיכולוגים, מטפלים הוליסטים, מדענים והציבור כולו כדי לשנות את פני הרפואה והבריאות בישראל. בעזרתך אנו נשלב את כל ענפי הידע הרפואי, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, לרפואה מאוחדת ושלמה במערכת בריאות של עידן חדש!

שותפים מרכזיים במיזם

רועי וטל לוטן

יזמו יחד את המיזם. רועי נמנה עם מקימי המכון הבינתחומי למדע ותודעה (בשנת 2018 פרש מהנהלת המכון כדי להתמקד במיזם ״רפואה שלמה״). הוא פיתח את תיאורית "מרחבי השתקפויות" לאיחוד הפיסיקה ויזם את פרויקט וליקובסקי לתורה ומדע. טל, סטודנטית לפסיכולוגיה. לאחר היכרות אישית עם מספר שיטות אלטרנטיביות נחשפו רועי וטל לפער בין ההישגים המרשימים של מטפלים שונים לבין התדמית הציבורית של התחום כולו. יחד הם ניסו לחשוב כיצד ניתן לגשר על הפער הזה. הבעיה, כך הם הסיקו, נעוצה בשיטה. יש ליצור שיטה ומנגנון לבדיקה אובייקטיבית של איכות הטיפולים האלטרנטיביים ולשלב זאת בשירות הרפואי לציבור. מכאן נולד המיזם.

ד"ר נאדר בוטו

רופא, קרדיולוג בכיר במרכז רפואי רבין, מטפל בעל מוניטין בינלאומי פתח מודל לרפואה אינטגרטיבית מאוחדת המבוססת על מודל הוליסטי מערכתי המתייחס לגורמים ביולוגים, נפשיים, רוחניים וחברתיים כמחוברים ומושפעים הדדית ומיישם הלכה למעשה את הגדרת הבריאות כמצב של רווחה מלאה גופנית, נפשית, חברתית ורוחנית. פרסם מספר ספרים באיטלקית, עברית ואנגלית. בנוסף פתח שיטת אבחון שקושרת מחלות גופניות עם משברים נפשיים, ומקשר בין המשברים הנפשיים לאיברים ספציפיים, ולצורה בה הוא מביע את המשבר למחלה ספציפית באיבר. מעביר הרצאות בארץ ובאירופה ומלמד את השיטה בסדנאות בארץ, איטליה שוויץ, אנגליה וברזיל.

ד"ר עידן סער

ד"ר לרפואה אלטרנטיבית (D.A.M). מלמד את שיטת הרפואה הגרמנית החדשה בקורסים המיועדים בעיקר למטפלים ולרופאים. הרפואה הגרמנית החדשה היא שיטה אשר מצאה מודל, שהוא כנראה המודל המדעי היחידי המוכר כיום ברפואה המודרנית, אשר מאפשר לגלות מה באמת גורם לכל סוג של מחלה.
מטפל בחולים במיגוון רחב של מחלות כולל סרטן ומחלות קשות אחרות בגישה הוליסטית המשלבת גוף ונפש, כולל טיפולים רגשיים. למד ומשלב בטיפולים בהתאם לצורך גם נושאי תזונה ותוספי תזונה, רפואה פונקציונלית, הילינג, קינסיולוגיה, מגנטו-תרפיה וטכניקות לחיזוק דפוסים בתת-המודע שהמטופל בוחר לחזקם.

רותי קרני הורביץ

מנהלת ביה"ס אמנות הלידה להכשרת דולות ומדריכות להכנה ללידה, אקטיביסטית לידה, ראש ארגון הדולות וממקימות תנועת נשים קוראות ללדת למען חופש בחירה בלידה בישראל ומחברת ספרים ומאמרים בנושא הלידה.

 

עדי שאנן

עדי שאנן, M.Sc מייסד משותף של שיטת אייפק. המפתח, המטפל והמורה הבכיר בשיטה בארץ (משנת 1997), מטפל ומרצה משנת 1986. בוגר שיאצו ורפלקסולוגיה. מאסטר ברפואה סינית מסורתית מאוניברסיטת SAMRA בקליפורניה. מטפל מוסמך בשיטת NAET.

ד"ר זוהר יגיל

תואר שלישי מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, מכון ישראל קנדה למחקר רפואי, בנושא ביולוגיה מולקולרית של מערכת החיסון, סרטן ואלרגיה. יו"ר מחלקת המחקר והפיתוח של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי, נגפור, הודו. יו"ר איגוד הסו-ג'וק הישראלי, מומחה לסו-ג'וק, Sam Won Dong, ומדיטציית החיוך. מרצה ומטפל בארץ ובעולם.

מרפואה "משלימה" לרפואה שלמה

האם הרפואה ה"משלימה" אכן רק משלימה את הרפואה ה"קונבנציונלית" או שמא ההיפך הוא הנכון? הרפואה ה"קונבנציונלית" מכוונת מראש להבראת פתולוגיות בעוד שהרפואה ה"משלימה" מכוונת לריפוי הוליסטי, ריפוי משולב של כל רבדי הגוף והנפש. אולי דווקא הרפואה ה"משלימה" היא זו אשר רואה את התמונה השלמה? אולי הדרך ליצירת רפואה אולטימטיבית של העידן החדש צריכה להתחיל בהתייחסות הוגנת ומאוזנת כלפי הידע הרפואי על כל גווניו ומקורותיו? האם הגיעה העת לאינטגרציה ממשית של הרפואה ה"קונבנציונלית" עם הרפואה ה"משלימה"? 

במיזם "רפואה שלמה - עידן חדש לרפואה"אנו רוצים ליצור עידן חדש ברפואת הגוף והנפש. אנו רוצים ליצור עידן שבו כל שיטה טיפולית, אשר יכולה להוכיח את יעילותה, אכן תזכה להכרה הראויה ותשתלב בסופו של דבר בסל הטיפולים הקונבנציונלי. אנו רוצים ליצור עידן של רפואה "משולבת" אשר יוצרת סינרגיה ממשית של כל הידע הרפואי, שבו השיטות השונות משולבות זו בזו ולא רק משלימות זו את זו. אנו רוצים ליצור עידן שבו עצם ההגדרה של המושג "בריאות" לא תתיחס עוד להיעדר של חולי בלבד, אלא למצב של רווחה מלאה בגוף, בנפש ובחברה. המטרות הללו ברות השגה! אנו סוללים בימים אלו את הדרך להשגתם מבלי להתפשר על המקצועיות המדעית.

החזון

בשנת 1946 ארגון הבריאות העולמי הגדיר "בריאות" באופן הבא: "בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה". למרות זאת הגישה הנהוגה במערכות הבריאות עד היום מתמקדת על פי רוב בטיפול בחולי בלבד ובעיקר בתסמיניו הביוכימיים. בישיבה הראשונה של המיזם הוסכם כי החזון שלנו הינו ליצור מערכת בריאות המגשימה הלכה למעשה, ולא רק כסיסמא, את הגדרת המושג "בריאות" כפי שהוגדר על יד ארגון הבריאות העולמי. נראה כי דווקא לגישות הטיפוליות ה"הוליסטיות", הנחשבות כיום כרפואה "משלימה", יש תפיסת עולם המתאימה יותר להגדרה של ארגון הבריאות העולמי. אם ברצוננו להיות "בריאים" באמת עלינו ליצור על כן מערכת בריאות משולבת הנותנת מענה שלם הן לגוף, הן לנפש והן לצרכים החברתיים של שלנו. משיקולים אלו הסכמנו על הנוסח הבא לחזון המיזם:

 החזון:

מערכת בריאות משולבת שמאפשרת ועוזרת להשיג הלכה למעשה מצב של רווחה גופנית, נפשית, חברתית ורוחנית אופטימלית.

  • הערה: לגבי מהותן של הנפש והרוח אין לנו עדיין בהירות או הסכמה מלאה ואנחנו משאירים נושאים אלה פתוחים למחקר.

מערכת הבריאות של העידן החדש

סינרגיה

במערכת זו אנו נפעל יחד על מנת לייצר סינרגיה מתמדת של כל החכמה, הידע והיכולות שצברנו בכל שיטות הטיפול על מנת לספק רווחה גופנית, נפשית וחברתית מלאה לכל אדם.

רפואה משולבת

במערכת הבריאות כיום המטופלים זוכים לטיפול משולב של רופאים "קונבנציונליים" בלבד, בעוד שרפואה "משלימה" פועלת לצד הרפואה ה"קונבנציונלית". לעומת זאת, במערכת שאנו רוצים ליצור כולם יפעלו במשולב בצורה הדוקה ויעילה יותר מכפי שנעשה עד כה. מומחים "קונבנציונליים", פסיכולוגים ומטפלים הנחשבים כיום "אלטרנטיביים" ידונו יחדיו באופן תדיר כיצד לטפל בכל מקרה ומקרה.

מחקר הוליסטי

נתוני הטיפולים במערכת ייאספו לצורך מחקר. על בסיס נתונים אלו נוכל לפרסם מחקרים על יעילותם של שיטות הטיפול השונות בכלל ועל שילובים חדשים בין השיטות שאנו ניצור בעצמנו.

חינוך לבריאות

עיבוד הנתונים יאפשר לנו גם לחשוף את גורמי המחלה בצורה שלמה וברורה יותר. בעקבות כך נוכל לנסח המלצות מושכלות יותר למניעת מחלות, לניהול אורח חיים בריא ולחינוך לבריאות.

פיקוח על איכות הטיפול

המערכת תפרסם את אחוזי ההצלחה שלה לרווחת הציבור. המטופלים יידעו שהמטפלים העובדים בשיתוף עם מערכת זו הם מטפלים שהוכיחו את יכולותיהם, עמדו בדרישות מקצועיות ידועות וישנה וודאות כי יינתן טיפול מסור ואיכותי.

שיתוף פעולה עם מערכת הבריאות

נשאף לא ליצור כפילויות עם מערכות קיימות ולפעול בשיתוף פעולה עם ארגונים קיימים ועם המחלקות לרפואה משלימה בבתי החולים, אך במקרה הצורך נקים גם גופים חדשים.

המצב העדכני של המיזם כיום ומה צפוי בהמשך?

 

המיזם החל בחודש מאי 2017. בשלב ראשון גיבשנו את החזון, המטרות והשותפים המרכזיים בעשייה. בהמשך בחרנו להקים תשתית לפעילות הפיננסית והארגונית של המיזם בדמות חברה לתועלת הציבור (חל"צ). מדובר במבנה ארגוני הדומה במידה רבה למבנה של עמותה, המאפשר לחברה לפעול כמוסד ציבורי ללא כוונת רווח. בעזרת קמפיין גיוס המונים מהיר גייסנו מימון להקמת החברה והתחלנו בתהליכי הרישום שלה.

בספטמבר 2018 רישום החברה הושלם עם קבלת אישור התאגדות מרשם החברות לחברה בשם "שירותי בריאות משולבים". במסגרת חברה זו אנו פועלים להגשים את החזון והמטרות של המיזם. במהלך שנת 2020 הפעילות הושפעה מההתמודדות עם אתגר הקורונה והואטה, אבל המיזם ממשיך. השותפים תומכים ומגוייסים  על מנת להגשים מפעל חסר תקדים שעתיד לשנות את מערכת הבריאות בישראל.

להלן פירוט קצר של מה שנעשה עד כה ומה שמתוכנן להמשך:

הקמנו את נציגות שיטות הטיפול בישראל

החל מתחילת אוקטובר 2018, התחלנו לאגד לראשונה את נציגי כל שיטות הריפוי בישראל. עשרות שיטות כבר מיוצגות. עתה יכולים נציגי השיטות לנהל דיונים, ליצור שיתופי פעולה, לתאם עמדות ומהלכים חברתיים ביתר קלות. נציגי כל שיטות הריפוי ה"קונבנציונליים" וה"אלטרנטיביים" מוזמנים להצטרף. 

יוצרים מאגר מידע על כל שיטות הטיפול בישראל

התחלנו ליצור את "מאגר השיטות", המאגר הראשון שמרכז יחדיו את כל המידע על כל שיטת הטיפול בישראל. יש לכם מצב בריאותי שמטריד אתכם ואתם רוצים לעשות סדר בג'ונגל של המידע באינטרנט? כבר עכשיו תוכלו להקליד את הנושא בתיבת החיפוש של מאגר השיטות ושיטות הטיפול הרלוונטיות אשר כבר מופיעות במאגר יוצגו בפניכם במרוכז. נציגי כל השיטות מוזמנים להצטרף ולהציע מאמרים למאגר.

לראשונה: שירות ייעוץ הוליסטי לכולם

פתחנו שירות חדש שבו תוכלו לקבל ייעוץ על מנת לבחור את הטיפול ההוליסטי המתאים לכם ביותר. תוכלו לספר לנו על הבעיה המטרידה אתכם, אנו מעלים את הבעיה בעילום שם לדיון בצוות הייעוץ ההוליסטי המורכב מנציגים בכירים של שיטות רבות, אוספים את המידע לגבי אפשרויות הטיפול השונות ופורסים מידע זה בפניכם על מנת לאפשר לכם את הבחירה המושכלת ביותר.

מנטרים את כל המטפלים ומגלים מה באמת עובד ומי באמת מצליח לרפא

במערכת הבריאות שנקים כל מטופל יסייע לנו, כמובן בהסכמה ותוך שמירה מקסימלית על פרטיותו, ללמוד ולשפר עוד יותר את השירות. הנתונים של כל טיפול יאספו לצורך מחקר וכך נצליח לבנות במהירות תמונה אמינה של איכות הטיפולים מרמת המטפל הבודד, ועד רמת השיטה השלמה או שילובים של מספר שיטות. מסקנות המחקר יפורסמו לרווחת הציבור וכן יוזנו חזרה למערכת לצורך שיפור השירות הרפואי.

לראשונה מאגר של סקירות מדעיות הוליסטיות לכל נושא בריאותי

אחת ממטרות המיזם היא להנגיש לכולנו מידע בנושאים בריאותיים שונים, כך שיהיה תמציתי, אובייקטיבי, מדעי, ומעל הכל - אמין. חשוב לנו שמידע זה יהיה נטול אינטרסים, שלא יהיה מוזן וממומן על ידי חברות תרופות או גורמים מסחריים. הציבור זכאי לדעת את העובדות ואת האמת! בשלב שני של המיזם, נגייס אנשי מחקר אקדמיים אובייקטיביים, שישרתו את הציבור באופן מהימן ונאמן ושיבדקו ביושרה אילו שיטות טיפול הן היעילות ביותר.

רפואה הוליסטית אמיתית באיכות חסרת תקדים

אנו ניצור קשר פשוט בין המטופל לבין מטפלים רלוונטיים מתחומים מגוונים העשויים לסייע לו בריפוי. כל מטפל בכל שיטה שיוכיח את יכולותיו יקודם במערכת זו ללא שום דיעות קדומות ונבנה מנגנון המעודד יצירה ספונטנית של צוותי טיפול משולבים.
במסגרת השירות, כל מטופל יוכל למצוא מטפלים הרלוונטיים לטיפול במצבו, ויוכל לקבל סיוע מ"מלווה טיפולי" אשר יעזור לו לנהל ולהוביל את הטיפול שלו תוך גיבוש צוות טיפול הוליסטי-משולב מתאים.

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.